Committee

General Chair
Martin Raubal, ETH Zürich, Switzerland

Program Committee Chairs
Peter Kiefer, ETH Zürich, Switzerland
Haosheng Huang, University of Zurich, Switzerland
Nico Van de Weghe, Ghent University, Belgium

Program Committee
Suchith Anand, University of Nottingham, UK
Gennady Andrienko, Fraunhofer Institute IAIS & City University London, DE/UK
Masatoshi Arikawa, University of Tokyo, JP
Thierry Badard, Laval University, CA
Kate Beard-Tisdale, University of Maine, US
Pia Bereuter, University of Applied Sciences and Arts Northwestern Switzerland FHNW, CH
Susanne Bleisch, University of Applied Sciences and Arts Northwestern Switzerland FHNW, CH
William Cartwright, RMIT University, AU
Christophe Claramunt, Naval Academy Research Institute, FR
Keith C. Clarke, University of California at Santa Barbara, US
Weihua Dong, Beijing Normal University, CN
Matt Duckham, RMIT University, AU
Corné van Elzakker, University of Twente, NL
Sara I. Fabrikant, University of Zurich, CH
David Forrest, University of Glasgow, UK
Peter Fröhlich, AIT Austrian Institute of Technology, AT
Georg Gartner, TU Vienna, AT
Ioannis Giannopoulos, ETH Zurich, CH
Gyözö Gidofalvi, KTH Royal Institute of Technology Stockholm, SE
Amy Griffin, UNSW Canberra, AU
Muki Haklay, University College London, UK
Frédéric Hubert, Laval University, CA
Mike Jackson, University of Nottingham, UK
Bin Jiang, University of Gävle, SE
David Jonietz, ETH Zurich, CH
Hassan Karimi, University of Pittsburgh, US
Farid Karimipour, University of Tehran, IR
Carsten Keßler, Aalborg University Copenhagen, DK
Pyry Kettunen, Finnish Geospatial Research Institute, FI
Matthias Kranz, University of Passau, DE
Christian Kray, University of Munster, DE
Jukka Krisp, University of Augsburg, DE
Ki-Joune Li, Pusan National University, KR
Rui Li, University at Albany, SUNY, US
Chun Liu, Tongji University, CN
William Mackaness, The University of Edinburgh, UK
Rainer Malaka, University of Bremen, DE
Liqiu Meng, TU Munich, DE
Xiaolin Meng, University of Nottingham, UK
Harvey Miller, The Ohio State University, US
Peter Mooney, National University of Ireland Maynooth, IE
Hans-Berndt Neuner, TU Vienna, AT
Kristien Ooms, Ghent University, BE
Michael P. Peterson, University of Nebraska Omaha, US
Ross Purves, University of Zurich, CH
Karl Rehrl, Salzburg Research, AT
Günther Retscher, TU Vienna, AT
Kai-Florian Richter, Umeå University, SE
Dimitris Sacharidis, TU Vienna, AT
Johannes Schöning, University of Bremen, DE
Volker Schwieger, University of Stuttgart, DE
Monika Sester, Leibniz Universität Hannover, DE
Jie Shen, Nanjing Normal University, CN
Takeshi Shirabe, KTH Royal Institute of Technology, SE
Stefan Van der Spek, TU Delft, NL
Josef Strobl, University of Salzburg, AT
Kazutoshi Sumiya, Kwansei Gakuin University, JP
Sabine Timpf, University of Augsburg, DE
Martin Tomko, University of Melbourne, AU
Kirsi Virrantaus, Aalto University, FI
Monika Wachowicz, University of New Brunswick, CA
Robert Weibel, University of Zurich, CH
Dirk Wenig, University of Bremen, DE
Katharine Willis, Plymouth University, UK
Stephan Winter, University of Melbourne, AU
Kefei Zhang, RMIT University, AU
Sisi Zlatanova, TU Delft, NL